Satelitski snimci koje je analizirao BBC otkrivaju nova oštećenja na ključnim iranskim nuklearnim postrojenjima nakon što su 22. i 23. juna mete žestokih udara bile baze u Fordu, Isfahanu i Natanzu. Napadi, koje su izvele Sjedinjene Američke Države i Izrael, rezultirali su nizom kratera, ruševina i mogućim oštećenjima podzemnih objekata, ali nuklearni program Irana, kako se čini, ostaje funkcionalan.
Fordo, postrojenje za obogaćivanje uranijuma smješteno duboko ispod planine blizu Koma, prvo je 22. juna bombardovala američka vojska korišćenjem bunker-buster bombi. Snimci pokazuju najmanje šest kratera i značajne količine prašine, dok je dan kasnije Izrael gađao pristupne puteve.
Iako su iranske vlasti potvrdile napad, razmjer štete ostaje predmet procjena. Stručnjak za eksplozije sa Univerziteta Kranfild, Trevor Lorens, smatra da količina sive prašine može ukazivati na oštećenja ispod površine, dodajući da, ako je beton izbačen iz dubine, šteta može biti teška i dugotrajna.
U Isfahanu, gdje se nalazi najveći iranski nuklearni istraživački centar, napadi su bili još intenzivniji. Prvo je dvaput udario Izrael, a potom i američke snage. Američki zvaničnici, uključujući državnog sekretara Marka Rubija, tvrde da je postrojenje potpuno uništeno. „Ne možete napraviti bombu bez konverzionog pogona. A sad ga više nema ni na karti“, rekao je Rubio.
Snimci iz Isfahana potvrđuju veliku štetu na objektima, a glavna zgrada za pretvaranje uranijuma gotovo je potpuno uništena. Ipak, stručnjaci kompanije Maiar smatraju da su oštećenja „umjerena“, te da je Iran prethodno pokušao ojačati ulaze nanosima zemlje, što je djelimično ublažilo efekte napada.
U Natanzu su pogođene hale s centrifugama, a dva velika kratera su već zatrpana, što prema analitičarima može biti pokušaj brzog saniranja štete i zaštite od novih udara.
Izrael je takođe bombardovao vojni dio aerodroma Mehrabad kod Teherana, gdje su uništena skladišta i objekti u industrijskoj zoni, uključujući prostor u kojem su bile smještene borbene letjelice F-14. Dodatna oštećenja zabilježena su i u kompleksu univerziteta Shahid Rajaee.
Uprkos vidljivoj materijalnoj šteti, američke obavještajne procjene ukazuju da Iran nije izgubio kapacitet za nastavak razvoja svog nuklearnog programa. Veliki dio obogaćenog uranijuma prebačen je na nepoznate lokacije prije udara.
Bivši zvaničnik Međunarodne agencije za atomsku energiju, Oli Heinonen, upozorio je da Iran i dalje ima mogućnost da u roku od mjesec dana proizvede dijelove za prvu nuklearnu bombu. Šef CIA-e, Džon Redklif, izjavio je da su uništena ključna postrojenja, ali da to ne znači i kraj iranskih nuklearnih ambicija.
Iako su napadi značajno oštetili infrastrukturu, analitičari procjenjuju da su program vratili unazad za svega nekoliko mjeseci – ne i više od toga.