Protest pod nazivom „Vidimo se na Vidovdan“, koji je organizovan od strane studenata u blokadi, okupio je danas na Trgu Slavija u Beogradu desetine hiljada građana. Okupljanje je počelo mirno, uz komemorativnu tišinu i govor studenata i profesora, ali je u večernjim časovima došlo do sukoba između dijela okupljenih i policije.
Prema preliminarnoj procjeni Arhiva javnih skupova, u trenutku tišine bilo je prisutno oko 140.000 ljudi, dok je Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo da je, prema njihovim podacima, prisutno oko 36.000 učesnika.
Skup je počeo simboličnom šesnaestominutnom tišinom u znak poštovanja prema stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, nakon čega su okupljeni počeli da zvižde i prave buku. Na Slaviji je zatim razvijena velika srpska zastava, a intonirana je himna „Bože pravde“. Učesnicima su se obratili studenti i pojedini univerzitetski profesori, a među govornicima se našao i rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić, koji je poručio da obrazovanje predstavlja temelj društva i pozvao na očuvanje univerzitetskih i ljudskih vrijednosti.
Kako su se učesnici skupa razilazili, dio okupljenih se uputio ka Ulici kneza Miloša i Pionirskom parku, gdje je došlo do incidenata. Pojedinci su palili pirotehnička sredstva, a zabilježeni su i pokušaji probijanja policijskog kordona. Policija je intervenisala, potisnula masu i u više navrata spriječila dalje sukobe.
Zabilježen je slučaj povrijeđenog mladića u Ulici kneza Miloša, kojem je, prema riječima očevidaca, policajac rekao da se što prije skloni s lica mjesta.
Na lokaciji kod Ministarstva finansija učesnici su formirali improvizovanu barikadu od metalnih ograda, dok su drugi građani blokirali Krunsku ulicu kontejnerima. Specijalne jedinice policije raspoređene su u više pravaca, među njima i ispred zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici.
Aleksandar Vučić obratio se građanima okupljenim u Pionirskom parku, poručivši da država ostaje snažna i da neće dozvoliti nasilje, pozivajući na mir i dijalog.
Studenti koji su organizovali protest prethodno su iznijeli deset zahtjeva, među kojima su raspisivanje izbora, reforma pravosuđa, slobodni mediji, poštovanje autonomije univerziteta i vraćanje povjerenja u institucije. Poručili su da više ne žele ćutati o društvenim problemima i pozvali građane na solidarnost.
Ministarstvo unutrašnjih poslova podsjetilo je da je skup bio neprijavljen, te apelovalo na sve učesnike da poštuju javni red i zakon. Više javno tužilaštvo u Beogradu takođe je pozvalo na uzdržanost i nenasilno ponašanje.
Protest je uzrokovao obustavu saobraćaja u širem centru Beograda, uključujući Trg Slavija, Bulevar kralja Aleksandra, Ulicu kneza Miloša, Brankov most i autoput kod Gazele. Na Slaviji su studenti postavili štandove i ozvučenje, a protest je formalno završen u 21 čas, kada su skinuli prsluke.
Veče je, međutim, proteklo u podijeljenim slikama – od mirnih govora i poziva na dijalog do incidenata i policijskih intervencija, uz poruke da se sa protestima nastavlja ukoliko zahtjevi ne budu ispunjeni.