Ljeto u Bosni i Hercegovini ne donosi samo toplotne udare – za mnoge građane, prava vrelina dolazi s nove strane: iz omotnica s računima. Grijanje, voda, struja, komunalne usluge, prevoz i gorivo – sve je skuplje, a čini se da se kraj poskupljenjima ne nazire.
U Bijeljini, na istoku zemlje, građani strepe od najavljenog povećanja cijene grijanja. “Gradska toplana” predložila je poskupljenje od čak 25 odsto, uz obrazloženje o rastu cijene energenata i troškova rada. Odluka je sada u rukama lokalne skupštine, ali među stanovnicima već vlada osjećaj nemoći i zabrinutosti.
Ništa bolja situacija nije ni u Sarajevu, gdje su od 1. jula povećane cijene vode. Građani sada plaćaju 1,66 konvertibilnih maraka po kubnom metru, umjesto dosadašnjih 1,25 KM, dok je fiksni dio cijene porastao sa 2,00 na 3,26 KM. Gradske vlasti pravdaju povećanje troškovima održavanja i potrebom za modernizacijom sistema. No, istovremeno, najavljeno je i novo povećanje cijena javnog prevoza, odvoza smeća, pa čak i usluga u vrtićima i pogrebnih preduzeća.
U Cazinu, u Unsko-sanskom kantonu, građani su već suočeni sa višim računima. Povećane su cijene vode, komunalnog otpada i naknade za mjerno mjesto. Kako kažu iz lokalne uprave, riječ je o “nužnim koracima” u cilju očuvanja javnih servisa. Ipak, sve više stanovnika sumnja da se poskupljenja uvode bez sistemskog plana i bez jasne komunikacije s građanima.
Ni ostali gradovi u Federaciji nisu pošteđeni udara na džep. “Elektroprivreda BiH” je predložila poskupljenje električne energije od 4,8 do osam odsto, a kako se ističe, to je tek prvi talas prilagođavanja tržišnim uslovima.
Na sve to, stigla je i nova serija povećanja cijena goriva. Prema podacima Federalnog ministarstva trgovine, cijene benzina i dizela porasle su u prosjeku za 0,06 do 0,13 KM po litru. Prosječna cijena premium bezolovnog benzina iznosila je 2,37 KM/litra, koliko i dizel.
U Novom Gradu najavljeno je poskupljenje odvoza smeća za 20 odsto, dok bi cijena vode mogla porasti za 35 odsto. Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON iz Prijedora, upozorava da se cijene povećavaju bez analize i bez stvarne potrebe.
– Sve se prelama preko leđa građana. Javna preduzeća imaju svoja opravdanja, ali ne postoji jasan plan, ni odgovornost prema onima koji sve to plaćaju. Ovo je samo novi talas udaraca koji dolaze jedan za drugim – gorivo, hrana, komunalije, a plate ne prate taj tempo – ističe Marićeva.
Rast cijena, međutim, nije zaobišao ni duhanske proizvode – u posljednjih nekoliko sedmica poskupjelo je više desetina vrsta cigareta. Samo proteklog ponedjeljka zabilježeno je poskupljenje čak 21 vrste.
Sindikati upozoravaju da rast plata, koji je u nekim sektorima zabilježen, ne može da prati inflatorne udare. Adis Kečo iz Saveza samostalnih sindikata BiH kaže da su realna primanja već srezana.
– Sve što smo dobili kroz povećanja plata sada odlazi na osnovne životne potrebe. Pitanje je šta ostaje za dostojanstven život, obrazovanje, zdravlje ili bilo kakvu štednju – upozorava Kečo.
Građani BiH tako ulaze u drugu polovinu godine s dubokom neizvjesnošću – rast cijena, sveprisutna inflacija i nedostatak sistemskog odgovora nameću pitanje: koliko još mogu izdržati?