Višemjesečna istraga o slučaju 31 djeteta pronađenog bez roditeljskog nadzora u kući u naselju Ivica kod Brčkog i dalje traje, a identitet šestoro mališana još nije utvrđen. Institucije socijalne zaštite nastavile su da brinu o djeci, od kojih nijedno do sada nije vraćeno biološkim porodicama.
Podsjećamo, policija je krajem februara otkrila kuću u kojoj su djeca, najmlađe svega nekoliko mjeseci starosti, a najstarije 12 godina, boravila u neadekvatnim uslovima. Cijeli slučaj je izazvao šok i osudu javnosti, naročito zbog sumnji da su roditelji dobrovoljno ostavljali djecu radi prosjačenja u evropskim gradovima. Iako se u javnosti nagađalo da se radi o „privatnom vrtiću“, sve je ubrzo demantovano nakon policijskog uviđaja.
Iz Tužilaštva Brčko distrikta za „Glas“ je potvrđeno da je istraga proširena i da se vodi u okviru 14 pojedinačnih predmeta. Brčanska policija ostvarila je operativnu saradnju sa Interpolom i Evropolom, a rezultati te saradnje bi trebalo da pokažu da li postoje osnovi za optužbu zbog trgovine ljudima.
„Dosad je utvrđen identitet za 25 djece, te roditeljstvo za 14 roditelja. Međutim, za šestoro djece još nemamo odgovarajuće biološke uzorke radi upoređivanja“, naveli su iz Tužilaštva.
Podsjetili su da su dvije osobe bile u pritvoru tri mjeseca, dok za ostale osumnjičene nije bilo zakonskog osnova za zadržavanje. Najavili su i da se uskoro očekuje podizanje optužnice protiv Zorke Đ. (73) i njenog sina Aleksandra Đ. (38), u čijem vlasništvu se nalazi sporni objekat.
U međuvremenu, Ombudsman za ljudska prava BiH prati razvoj događaja i izdao je niz preporuka nadležnim institucijama. Djeca su smještena u sigurne kuće širom BiH, a svako od njih ima imenovanog staratelja. U pomoć su uključeni i stručnjaci iz Crvenog krsta, psiholozi Policije Brčko distrikta i radnici Centra za socijalni rad.
Prema navodima Ombudsmana, Vladi distrikta preporučeno je da usvoji Akcioni plan za borbu protiv trgovine ljudima i razmotri osnivanje ustanove za siguran smještaj djece u riziku. Takođe, predloženo je i formiranje dnevnog centra za djecu koja rade i žive na ulici ili su u opasnosti da to postanu.
U Brčkom je započet proces osnivanja ustanove socijalne zaštite i izrade nacrta zakona o hraniteljstvu, čime bi se, prema riječima Ombudsmana, dugoročno poboljšala zaštita djece u ovom dijelu BiH.