Banjaluka – U banjalučkom Okružnom sudu nastavljeno je suđenje Braci Coti (55) i njegovoj supruzi Anđeliji Cota (33), optuženima za neovlašćenu proizvodnju i promet opojnih droga, a svjedočenja tužilačkih svjedoka otkrivaju bizarnu mrežu prodaje kokaina – između ostalog i u kiosku sa krofnama, nedaleko od banjalučke Gimnazije.
Prema riječima više svjedoka, Braco je drogu konzumentima isporučivao nakon dogovora putem Vibera i Instagrama, a cijena “komada” – što je označavalo pola grama do gram kokaina – iznosila je 100 KM. Neki od njih su tvrdili da je isporuka obavljana lično, a ponekad bi se u vozilu nalazila i njegova supruga, iako nije izlazila iz auta.
Jedan od ključnih svjedoka, D.Đ., izjavio je da je više puta kupovao kokain od Brace, ističući da se isporuka često obavljala u Čelincu, gdje bi optuženi dolazio automobilom. “Ponekad je s njim bila i Anđelija, ali nije učestvovala u razmjeni”, rekao je on.
Svjedok je dodatno potvrdio da je narkotike nabavljao i kod kioska sa krofnama u centru Banjaluke, gdje su optuženi, prema navodima tužilaštva, koristili biznis kao paravan za prodaju droge.
Druga svjedokinja, S.K., potvrdila je da je kokain naručivala preko Instagram profila „minifinikrofnice“, a da nije znala da li joj se na poruke javlja Braco ili Anđelija. Navela je da je narkotike plaćala 100 KM po dozi, dok joj je Anđelija, kako tvrdi, u nekim prilikama donosila šminku.
D.T., još jedan svjedok tužilaštva, kazao je da je “komad” kokaina često uzimao upravo kod kioska sa krofnama, potvrđujući šemu dostave i način komunikacije sa optuženima.
Prema optužnici, supružnici Cota su u periodu od 2017. do maja 2021. godine nabavljali veće količine kokaina od neidentifikovanih osoba, koje su potom dalje distribuirali širom Banjaluke i Čelinca. Komunikacija je vođena putem više digitalnih aplikacija, a dogovori o isporuci obavljani su u šifrovanim porukama.
Iako su oboje optuženih ranije pokušali da zaključe sporazum o priznanju krivice, sud ih je odbio, pa se proces nastavio.
Branilac Saša Labotić iznio je prigovor na validnost svjedočenja, navodeći da je tokom istrage bilo neregularnosti. “Jedan svjedok nije znao da li je saslušavan kao svjedok ili osumnjičeni, a zapisnik ga vodi kao lice koje se ispituje prema članu 142, što je pravna nepreciznost koja može imati ozbiljne posljedice”, rekao je Labotić.
Suđenje se nastavlja, a javnost sa pažnjom prati dalji tok procesa koji je razotkrio neobičnu mrežu kriminala u srcu Banjaluke.