Revizija istrage preminulog finansijera Džefrija Epstina, koju su naložili visoki zvaničnici američkog Ministarstva pravde i Federalnog istražnog biroa (FBI), navodno nije donijela dokaze da je Epstin imao takozvani „spisak klijenata“ koje je ucjenjivao ili sa kojima je kovao zavjeru, prenosi američka mreža ABC.
Prema tvrdnjama zvaničnika, revizija ne ukazuje ni na kakve nove osnove za podizanje optužnica protiv trećih lica. U isto vrijeme, Ministarstvo je objavilo sate video materijala iz zatvora na Menhetnu, za koje se navodi da dodatno potvrđuju da je Epstin izvršio samoubistvo 2019. godine – što, kako tvrde, demantuje brojne teorije zavjere koje su godinama potpirivali protivnici američkog establišmenta, uključujući i neke saveznike predsjednika Donalda Trampa.
U dokumentima, u koje je ABC imao uvid, stoji da „nema elemenata za dalju krivičnu odgovornost“ i da je FBI „završio sve istražne radnje koje bi mogle rezultovati dodatnim postupcima“.
Međutim, javnost i dalje sumnja. Savezna tužiteljka Pem Bondi, koja je nadzirala dio postupka, suočava se sa kritikama zbog odugovlačenja objavljivanja snimaka koje FBI ima u posjedu. Ona je ranije obećala da će objaviti „na desetine videa“ povezanih sa slučajem, ali je kasnije navela da je razlog kašnjenja to što veliki dio snimaka sadrži potencijalnu dječju pornografiju i mora biti posebno pregledan.
Spekulacije su dodatno podgrijane kada je milijarder Ilon Mask, u jeku nesuglasica sa Trampom, putem društvene mreže Iks (bivši Tviter) napisao da se objavljivanje odgađa jer se Trampovo ime navodno pojavljuje u tim dokumentima. Mask je kasnije izbrisao tu objavu.
Slučaj Epstin ostaje jedna od najkontroverznijih afera posljednje decenije, praćena brojnim teorijama o zataškavanju i navodnom umreženju moćnih pojedinaca. Iako su zvanični izvori više puta isticali da „spisak klijenata“ ne postoji, dio javnosti ostaje skeptičan.
Donald Tramp je u izjavi za medije rekao da je riječ o „starim vijestima koje se vrte iznova“, dodajući da čak ni Epstinov advokat nije nikada pomenuo njegovu povezanost s tim slučajem.
U intervjuu iz marta, tužiteljka Bondi istakla je da Ministarstvo pravde i FBI i dalje aktivno rade na pripremi dodatnih materijala za objavu, te da će direktor FBI-a Kaš Patel uskoro saopštiti plan i rokove.
„Objavićemo što je moguće više, i to što brže“, rekla je Bondi, navodeći da je cilj da američki narod dobije potpun uvid, ali bez ugrožavanja osjetljivih i zakonom zaštićenih informacija.
Ipak, kritičari upozoravaju da svako novo odlaganje samo jača nepovjerenje u institucije i dodatno raspiruje uvjerenje da cijeli slučaj nikada neće biti u potpunosti razjašnjen.