Radari u Srpskoj tokom prošle godine zabilježili više od 300.000 prekršaja

MG FORUM
0 komentara

Radari na putevima Republike Srpske tokom prošle godine zabilježili su više od 300.000 saobraćajnih prekršaja, dok je evidentirano oko 13.500 saobraćajnih nezgoda.

Prekoračenje dozvoljene brzine jedan je od najčešćih uzroka saobraćajnih nezgoda sa smrtnim ishodom, zbog čega je planirana nabavka novih radara. Dosadašnji rezultati pokazali su da je broj nezgoda manji na mjestima na kojima su postavljeni stacionarni radari.

Načelnik Jedinice za bezbjednost saobraćaja Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske Bojan Škorić rekao je da na dionicama u blizini stacionarnih radara od njihovog postavljanja nije bilo saobraćajnih nezgoda sa smrtnim ishodom.

Od početka projekta, u okviru kojeg je postavljeno 100 radara, evidentirano je ukupno 1.853.000 prekršaja, od kojih oko 322.000 tokom 2025. godine.

Najviše prekršaja, ali i najveći broj stacionarnih radara, zabilježeno je na području Banjaluke. Na području Policijske uprave Banjaluka postavljena su 23 stacionarna radara, koja su tokom prošle godine evidentirala oko 54.000 prekršaja.

U Bijeljini je postavljeno 11 takvih uređaja. Za razliku od ranijih ručnih radara, novi sistemi u automatskom režimu evidentiraju prekoračenje dozvoljene brzine.

Na područjima policijskih uprava Doboj i Mrkonjić Grad postavljeno je po pet radarskih sistema.

Na magistralnom putu Rudanka–Doboj prije postavljanja radarskih sistema dogodile su se četiri saobraćajne nezgode sa poginulim osobama, dok nakon postavljanja radara u naselju Bare nije bilo smrtno stradalih.

Prema policijskim podacima, oko 60 odsto ukupnog broja prekršaja počine vozači vozila sa inostranim registarskim oznakama. Uvođenjem aplikacije „POS terminal“ omogućeno je evidentiranje njihovih prekršaja i naplata kazni.

Do sada je evidentirano oko 85.000 takvih prekršaja, a naplaćeno je više od 3,5 miliona maraka kazni.

Slične vijesti

Ostavi komentar