Ponedjeljak, 22 Juna, 2026

Inspektorat Srpske apeluje na poslodavce da zaštite radnike tokom visokih temperatura

MG FORUM
0 komentara

Zbog visokih dnevnih temperatura koje otežavaju rad na otvorenom, Inspektorat Republike Srpske pozvao je poslodavce da organizaciju rada prilagode psihofizičkim mogućnostima zaposlenih, kako bi zaštitili njihovo zdravlje i smanjili rizik od povreda na radu.

Radnici koji obavljaju građevinske, poljoprivredne i druge poslove na otvorenom tokom ljetnih vrućina izloženi su otežanim i nepovoljnim uslovima rada. Visoke temperature mogu dovesti do pada koncentracije, iscrpljenosti i povećane opasnosti od povređivanja.

Poslodavcima je preporučeno da iskoriste mogućnost preraspodjele radnog vremena i da, kada je to moguće, posao organizuju u jutarnjim i večernjim časovima.

Među preporučenim mjerama su izbjegavanje rada u najtoplijem dijelu dana, od 11 do 15 časova, češće pauze, obezbjeđivanje dovoljne količine tečnosti, rotacija poslova, rad u smjenama i angažovanje dodatnih radnika u uslovima ekstremnih vrućina.

Iz Inspektorata su poručili da bezbjedno i zdravo radno okruženje treba da bude prioritet i poslodavaca i zaposlenih.

Naglašeno je da efikasna zaštita na radu doprinosi većoj produktivnosti i konkurentnosti poslodavaca, dok život, zdravlje i očuvanje radne sposobnosti zaposlenih predstavljaju vrijednosti od posebnog značaja.

Zbog toga je, kako su naveli, neophodno stalno prepoznavati i sprečavati rizike koji se mogu pojaviti na radnom mjestu, posebno tokom perioda visokih temperatura.

Slične vijesti

Ostavi komentar